تزریق چربی

همه چیز در مورد تزریق چربی + هزینه

همه آنچه در مورد تزریق چربی قبل از انجام عمل باید بدانید

تزریق چربی چگونه انجام می شود؟

در روش تزریق چربی که همچنین به عنوان پیوند چربی یا انتقال چربی شناخته می شود، چربی را از مناطقی که چربی اضافی دارند (“محل برداشت چربی”) به قسمت دیگری از بدن (“محل دریافت چربی”) منتقل می کنند. این کار عمدتاً برای پر کردن مناطق دارای کمبود حجم و همچنین برای صاف کردن و از بین بردن چین و چروک ها انجام می شود.

چگونه می توان از روش تزریق چربی به عنوان فیلر پوست استفاده کرد؟

برخی از بیماران ممکن است بخواهند از طریق تزریق چربی ، چربی برداشت شده از بدن خود را مجدداً برای افزایش پری صورت، پر کردن چین و چروک ها یا تغییر در فرم بدن، استفاده کنند.

از تزریق چربی می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 • کاهش خطوط اخم و چین و چروک های مرتبط با افزایش سن در صورت و دست ها
 • فرم صورت رارا در مناطقی مانند گونه یا چانه بهبود بخشید
 • تقویت و افزایش سایز سینه
 • اصلاح بی نظمی های کانتور بعد از بازسازی سینه
 • بزرگ کردن باسن
 • پر کردن اسکارهای فرورفته در هر نقطه از بدن

چربی با لیپوساکشن از نواحی دارای چربی اضافی نسبی (“محل برداشت”) مانند شکم، باسن و ران ها جمع آوری می شود. که این کار همچنین موجب لاغری و کاهش سایزدر این نواحی ابرداشت چربی میشود.

اگرچه تنها حدود 50 تا 60 درصد از چربی منتقل شده از این فرآیند جان سالم به در می‌برد و در محل تزریق باقی میماند، اما چربی باقی‌مانده به‌طور دائم بدون هیچ خطری (مثل پس زدن توسط بدن) باقی می‌ماند.

این نتایج نیز بی خطر و طبیعی هستند. بنابراین چربی به عنوان ماده پرکننده دائمی ایده آل در نظر گرفته می شود. با این حال، در موارد بزرگ کردن در حجم زیاد مانند سینه ها و باسن، ممکن است برای رسیدن به سایز سینه یا باسن مورد نظر خود به جلسات متعدد تزریق نیاز داشته باشید.

روش درمان با تزریق چربی

اگر فقط حجم کمی از چربی نیاز به انتقال داشته باشد، می توان این روش را تحت بی حسی موضعی با یا بدون آرامبخش در یک روز انجام داد. برای حجم بیشتری از انتقال چربی، ممکن است بیهوشی عمومی و یک شب اقامت در بیمارستان برای بررسی مرتب شما توصیه شود.

برای تسهیل جمع‌آوری چربی از طریق لیپوساکشن، به محل برداشت ، مخلوطی از سرم، مسکن و سایر داروها برای کاهش درد و خونریزی در طول فرآیند جمع‌آوری تزریق می‌شود.

چربی با استفاده از پروب‌های مکش از طریق برش‌های کوچکی که به دقت توسط جراح متخصص ایجاد شده اند، مکیده می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که تا حد امکان محل این برش ها غیر قابل مشاهده و پنهان هستند.

سپس چربی جمع آوری شده خالص شده و با استفاده از یک سوزن یا پروب از طریق برش های کوچک به قسمت های مورد نظر بدن تزریق می شود.

تزریق چربی به روش پیچیده تری نسبت به تزریق فیلرها نیاز دارد.

باید «ناحیه برداشت چربی» تعیین شود (مانند شکم یا باسن) و برای استخراج چربی از لیپوساکشن استفاده می‌شود. سپس چربی مکش شده را می توان به صورت یا نواحی مورد نیاز تزریق کرد.

سپس چربی تزریق شده برای باقی ماندن باید مجددا خونرسانی  شود. همانطور که گفته شد ،حدود 50 درصد از چربی تزریق شده باقی میماند و این چربی باقی مانده برای همیشه بادوام است.

پس جراحی شامل 3 مرحله اصلی است

 • برداشتن چربی : بریدگی های کوچکی در پوست ایجاد می شود و از یک لوله نازک برای مکیدن مقدار مورد نیاز چربی استفاده می شود (شبیه به لیپوساکشن). سپس برش ها با بخیه بسته می شوند
 • تهیه چربی : از تجهیزات ویژه ای برای جداسازی چربی جمع آوری شده از خون و سایر مایعات استفاده می شود.
 • تزریق چربی : مقدار مورد نظر چربی به ناحیه تحت درمان تزریق می شود. معمولاً نیازی به بخیه نیست.

این روش معمولاً چند ساعت طول می کشد. ممکن است بتوانید به زودی پس از پایان عمل به خانه بروید، یا ممکن است لازم باشد یک شب در بیمارستان بمانید.

اگر ناحیه وسیعی در حال درمان است، ممکن است لازم باشد درمان شما در 2 جلسه یا بیشتر انجام شود.

در طول عمل نباید درد زیادی احساس کنید، اما ممکن است چند روز یا چند هفته پس از آن درد داشته باشید. در صورت نیاز به شما مسکن داده می شود.

نتایج تزریق چربی

در صورت، بیشتر چربی های منتقل شده معمولاً اثر کرده و باقی میمانند، اما نتایج می تواند کمتر قابل پیش بینی باشد. به طور معمول، چندین روش انتقال چربی برای دستیابی به نتایج مطلوب مورد نیاز است.

استفاده از تزریق چربی ممکن است باعث ایجاد ناراحتی در ناحیه برداشت  آن شود که معمولا رفع میشود. این روش یک جراحی جزئی است که می تواند به صورت بیحسی موضعی و در کلینیک یا در اتاق عمل انجام شود.

بعد از عمل جراحی

زخم های حاصل از این روش معمولا کوچک هستند و به حداقل پانسمان نیاز دارند. در برخی موارد، ممکن است یک پانسمان یا بانداژ روی ناحیه تزریق، زده شود تا از آن محافظت کند تا بقای چربی به حداکثر برسد. بسته به میزان چربی منتقل شده، مقداری درد، کبودی و تورم قابل انتظار است.

برای بهینه‌سازی میزان بقای چربی، باید از فشار بیش از حد به ناحیه تزریق شده در طول دوره نقاهت و همچنین فعالیت شدید یا ورزش بیش از حد خودداری کنید. بخشی از چربی منتقل شده به مرور زمان جذب می شود و نتایج نهایی معمولا پس از 6 ماه مشاهده می شود.

اگر تصمیم گرفته اید که برای افزایش حجم، تزریق چربی انجام دهید، ممکن است برای رسیدن به اندازه دلخواه خود به چندین جلسه تزریق چربی با فاصله چند ماه از یکدیگر نیاز داشته باشید.

بهبود پس از جراحی

 • شما باید ترتیبی بدهید که بعد از عمل شخصی شما را به خانه برساند.
 • زمانی که بتوانید بدون هیچ گونه ناراحتی پشت فرمان بنشینید، میتوانید رانندگی را دوباره شروع کنید.
 • مناطق تحت درمان احتمالاً برای چند هفته کاملاً کبود و متورم خواهند شد. ممکن است بخواهید چند هفته از کار خود مرخصی بگیرید.
 • ممکن است تا 6 ماه طول بکشد تا انتقال چربی به طور کامل عمل کند، زیرا ممکن است مقداری از چربی تزریق شده در چند ماه اول پس از عمل دوباره توسط بدن شما جذب شود.

خطرات

خوشبختانه، عوارض قابل توجه بعد از تزریق چربی نادر است. خطرات عبارتند از:

 • واکنش نامطلوب به بیهوشی
 • هماتوم یا سروما (انباشته شدن خون یا مایع زیر پوست که ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشد)
 • عفونت
 • تغییرات در حس محل تزریق
 • باقی ماندن جای زخم و اسکار
 • واکنش های آلرژیک
 • آسیب به بافت های زیرین
 • نتایج نامطلوب که ممکن است نیاز به جراحی های اضافی داشته باشد

موضوع خطرات و همچنین عوارض احتمالی جراحی به بهترین وجه به صورت شخصی بین شما و جراح پلاستیکتان مورد بحث قرار می گیرد.

این نکته مهم است که تمام سوالات خود را مستقیماً با جراح پلاستیک خود مطرح کنید، از جمله عوارضی که نیاز به مراقبت و مراجعه فوری بعد از جراحی دارند. اگرچه نتایج خوبی از روش انتظار می رود، هیچ تضمینی وجود ندارد که شما از نتایج خود راضی باشید. از آنجایی که ممکن است عوارض قابل توجهی از تزریق فیلر های پوستی رخ دهد، مهم است که تحت مراقبت یک جراح پلاستیک قابل اطمینان و مجرب باشید که خطرات آن را درک کرده و آموزش دیده و آماده مقابله با هر گونه عارضه ای باشد که ممکن است رخ دهد.

در برخی شرایط ممکن است نتوان با یک روش به نتایج مطلوب دست یافت ویا برای حفظ نتیجه ، لازم باشد فرآیند تزریق را در فواصل زمانی تکرار کنید.

هزینه تزریق چربی

هزینه تزریق چربی به عوامل مختلفی از جمله مهارت سابقه پزشک  و هزینه انجام عمل در بیمارستان یا مطب بستگی دارد.

منبع مفاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا