جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی)

همه چیز در مورد ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم ❤ + هزینه 【سال 1402】

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم چیست ؟

شکم صاف و خوش حالت چیزی است که بسیاری از ما از طریق ورزش و کنترل وزن به دنبال آن هستیم. گاهی اوقات این روش ها نمی توانند مارا به هدفمان برسانند.

حتی افرادی با وزن و شاخص توده  بدنی طبیعی ممکن است شکمی بیرون زده یا شل و آویزان داشته باشند. شایع ترین علل این امر عبارتند از:

 • افزلیش سن
 • وراثت
 • بارداری
 • جراحی قبلی
 • نوسانات قابل توجه وزن

تامی تاک – که به نام ابدومینوپلاستی نیز شناخته می شود – یک عمل جراحی زیبایی برای بهبود شکل و ظاهر شکم است.

در حین انجام عمل شکم، پوست و چربی اضافی از شکم برداشته می شود. بافت همبند در شکم (فاسیا) معمولاً با بخیه نیز سفت می شود. سپس پوست باقیمانده برای ایجاد ظاهری زیباتر تغییر مکان می دهد.

اگر چربی یا پوست اضافی در ناحیه شکم خود دارید یا دیواره پایین شکم ضعیفی دارید، ممکن است تامی تاک گزینه مناسبی برای شما باشد.

چرا ابدومینوپلاستی؟

ابدومینوپلاستی برای افرادی مناسب است که  چربی اضافی، کاهش خاصیت ارتجاعی پوست یا ضعیف شدن بافت همبند در شکم خود پیدا کرده اند .

تامی تاک می تواند پوست و چربی اضافی و شل را از بین ببرد و فاسیای ضعیف را سفت کند. لبدومینوپلاستی همچنین ممکن است ترک های پوستی (استرچ مارک ) و پوست اضافی در زیر شکم و زیر ناف را از بین ببرد. با این حال، ابدومینوپلاستی ترک های پوستی خارج از این ناحیه را اصلاح نمی کند.

اگر قبلاً سزارین شده‌اید، جراح پلاستیک شما ممکن است بتواند برش ابدومینوپلاستی شمارا همان جای زخم سزارین موجود روی شکم  شما بزند پس در این صورت اسکار اضافی در این ناحیه نخواهی داشت.

تامی تاک را می توان در ترکیب با سایر روش های زیبایی کانتورینگ بدن مانند جراحی سینه انجام داد. اگر چربی شکم خود را برداشته اید (لیپوساکشن)، ممکن است تصمیم بگیرید که جراحی ابدومینوپلاستی  را انجام دهید زیرا لیپوساکشن بافت زیر پوست و چربی را از بین می برد، اما پوست اضافی را حذف نمی کند.

گرچه ابدومینوپلاستی برای همه مناسب نیست. در موارد زیر پزشک ممکن است در مورد انجام عمل جراحی شکم  به شما هشدار دهد :

 • اگر قصد کاهش وزن قابل وجهی برای بعد از جراحی دارید.
 • اگر قصد بارداری در آینده دارید.
 • اگر یک بیماری مزمن شدید مانند بیماری قلبی یا دیابت دارید
 • شاخص توده بدنی بیشتر از 30 داشته باشید
 • در صورتی که سیگاری هستید.
 • قبلاً یک عمل جراحی شکم داشته اید که باعث ایجاد بافت اسکار قابل توجهی شده است

توجه کنید که تامی تاک جایگزینی برای کاهش وزن یا یک برنامه ورزشی مناسب نیست.

اگرچه نتایج یک تامی تاک از نظر فنی دائمی است، اما نتیجه مثبت آن می تواند تا حد زیادی با نوسانات قابل توجه در وزن کاهش یابد. به همین دلیل، به افرادی که در حال برنامه ریزی برای کاهش وزن قابل توجهی هستند یا زنانی که ممکن است در آینده به بارداری فکر کنند، توصیه می شود که ابدومینوپلاستی را به تعویق بیندازند.

تامی تاک نمی‌تواند ترک‌های پوستی را در مناطق دیگر غیر از ناحیه جراحی اصلاح کند، اگرچه اگر در قسمت‌هایی از پوست اضافی قرار گرفته باشد که برداشته می‌شود، ممکن است این علائم برداشته یا تا حدودی بهبود یابد.

خطرات و عوارض جراحی

عمل جراحی شکم خطرات مختلفی را به همراه دارد، از جمله:

 • تجمع مایع در زیر پوست (سروما): درن جراحی (لوله های درناژ) که پس از جراحی در محل باقی می مانند ، می توانند به کاهش خطر تجمع مایع اضافی کمک کنند. پزشک شما همچنین ممکن است مایعات را پس از جراحی بااستفاده از سوزن و سرنگ خارج کند.
 • عدم  بهبود کامل زخم : گاهی اوقات اسکارها در امتداد خط برش به خوبی بهبود نمی یابند یا شروع به جدا شدن می کنند. ممکن است در حین و بعد از جراحی برای جلوگیری از عفونت ،آنتی بیوتیک به شما داده شود.
 • جای زخم و اسکار برش شکم دائمی است، اما معمولاً در امتداد خط بیکینی به راحتی پنهان می شود. طول و ناحیه جای برش در افراد مختلف متفاوت است.
 • آسیب بافتی در طول عمل جراحی شکم، بافت چربی در عمق پوست در ناحیه شکم ممکن است آسیب ببیند یا نکروز شود. سیگار کشیدن خطر آسیب بافتی را افزایش می دهد. بسته به اندازه ناحیه، بافت ممکن است خود به خود بهبود یابد یا نیاز به یک روش جراحی ترمیمی داشته باشد.
 • تغییرات در حس پوست. در طی انجام عمل جراحی شکم، تغییر موقعیت بافت‌های شکمی می‌تواند بر اعصاب ناحیه شکم و به ندرت در قسمت بالای ران‌ها تأثیر بگذارد. احتمالاً تجربه کاهش حس ناحیه  یا بی حسی خواهید داشت. این مورد معمولاً در ماه‌های بعد از عمل کاهش می‌یابد.

مانند هر نوع جراحی بزرگ دیگری، تامی تاک خطر خونریزی، عفونت و واکنش نامطلوب به بیهوشی را ممکن است به همراه داشته باشد.

آمادگی برای عمل

شما با یک جراح پلاستیک در مورد جراحی شکم صحبت خواهید کرد. در اولین ویزیت شما، جراح پلاستیک شما احتمالاً موارد زیر را انجام خواهد داد:

 • سابقه پزشکی شمارا جویا خواهد شد. برای پاسخ به سؤالات در مورد شرایط پزشکی فعلی و گذشته آماده باشید. در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید یا اخیراً مصرف کرده‌اید، و همچنین هر گونه جراحی که انجام داده‌اید، صحبت کنید.
 • اگر به هر دارویی حساسیت دارید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر تمایل شما به انجام عمل جراحی شکم با کاهش وزن مرتبط باشد، احتمالاً پزشک سؤالات مفصلی در مورد افزایش و کاهش وزن شما خواهد پرسید.
 • جراح معاینه فیزیکی انجام خواهد داد . برای تعیین گزینه های درمانی شما، پزشک شکم شما را معاینه می کند. همچنین ممکن است پزشک برای پرونده پزشکی شما از شکم شما عکس بگیرد.
 • در مورد انتظارات خود بحث کنید. توضیح دهید که چرا می خواهید ابدومینوپلاستی انجام دهید و از نظر ظاهری بعد از عمل چه انتظاری دارید. مطمئن شوید که از مزایا و خطرات این روش، از جمله جای زخم و اسکار اظلاع دارید . به خاطر داشته باشید که جراحی قبلی شکم ممکن است نتایج مثبت شما از این عمل را محدود کند.

قبل از عمل جراحی شکم ممکن است نیاز داشته باشید

 • سیگار را ترک کنید: سیگار جریان خون را در پوست کاهش می دهد و می تواند روند بهبودی را کند کند. علاوه بر این، سیگار خطر آسیب بافتی را افزایش می دهد. اگر سیگار می کشید، پزشک به شما توصیه می کند که قبل از جراحی و در دوران نقاهت سیگار را ترک کنید.
 • از مصرف برخی داروها خودداری کنید. احتمالاً باید از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل‌های گیاهی خودداری کنید که می‌توانند خونریزی را افزایش دهند.
 • وزن را ثابت نگه دارید:  در حالت ایده آل، حداقل 12 ماه قبل از انجام عمل جراحی شکم، وزن خود را ثابت نگه دارید. اگر به شدت اضافه وزن دارید، پزشک به شما توصیه می کند که قبل از عمل وزن کم کنید. کاهش وزن قابل توجه بعد از عمل می تواند نتایج شما را کاهش دهد.
 • برای بعد از جراحی و بهبودی برنامه ریزی کنید: از یکی از نزدیکانتان بخواهید که بعد از ترک بیمارستان شما را به خانه برساند و حداقل شب اول پس از مرخص شدن از بیمارستان در خانه با شما بماند.

مراحل  جراحی ابدومینوپلاستی

عمل جراحی شکم شامل مراحل زیر است:

مرحله 1 – بیهوشی : داروها برای راحتی شما در طول مراحل جراحی تجویز می شوند. انتخاب ها شامل آرامبخشی داخل وریدی و بیهوشی عمومی است. پزشک بهترین انتخاب را برای شما توصیه خواهد کرد.

مرحله 2 – برش : تامی تاک کامل نیاز به یک برش افقی در ناحیه بین خط موی شرمگاهی و ناف دارد.

شکل و طول برش با توجه به مقدار پوست اضافی تعیین می شود. هنگامی که پوست شکم بلند شد، عضلات ضعیف شده زیرین شکم ترمیم می شوند. برش دوم در اطراف ناف ممکن است برای برداشتن پوست اضافی در قسمت فوقانی شکم لازم باشد.

مرحله 3 – بستن برش ها : بخیه ها، چسب های پوستی، نوارها یا گیره ها ی مخصوص برش های پوست را می بندند.

مرحله 4 – مشاهده نتیجه : ابدومینوپلاستی باعث می‌شود که ظاهر شکم  شکمی صاف‌تر و همچنین سفت و محکم‌تر باشد که با نوع بدن و وزن شما متناسب‌تر است.

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم

بهبود و ریکاوری پس از جراحی

در طول ریکاوری پس از جراحی ، ممکن است پانسمان یا باند بر روی برش‌های شما گذاشته شود، و ممکن است به شما لباس مخصوص یا گن با سایز مناسب داده شود تا تورم را به حداقل برساند و شکم شما  را در حین بهبودی پس از جراحی حمایت کند.

لوله های کوچک و نازک برای درناژ (درن ) ممکن است به طور موقت زیر پوست قرار داده شوند تا خون یا مایع اضافی که ممکن است جمع شود تخلیه شود.

همچنین دستورالعمل های خاصی به شما داده می شود که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نحوه مراقبت از محل جراحی و درن
 • داروهایی که باید مصرف شوند تا به بهبودی کمک کنند و یا احتمال عفونت را کاهش دهند
 • علائِمی که در صورت مشاهده پس از جراحی حتما باید با پزشک خود در میان بگذارید
 • تعیین زمان ویزیت های بعدی با جراح

بلافاصله بعد از عمل ممکن است احساس خوبی نداشته باشید و بهبودی شما ممکن است کند باشد. احتمالاً مقداری کبودی، تورم و درد دارید.

ممکن است نیاز به مصرف داروهای ضد درد، آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد انعقاد داشته باشید که به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می کنند. پس از انجام عمل، شاید حتی در روز اول، از شما خواسته شود که در آرام آرام راه بروید تا از تشکیل لخته خون جلوگیری شود.

در چند روز اول پس از جراحی باید دراز بکشید، بالاتنه خود را بالا آورده و زانوها را کمی خم کنید. ممکن است برای شما سخت باشد که صاف بایستید زیرا شکم شما سفت شده است.

مراقب باشید که حداقل تا 6 هفته پس از عمل به زخم فشار وارد نکنید. اگر حرکات ناگهانی انجام دهید، مانند خم شدن ناگهانی ، ممکن است برش ها باز شوند. اگر در هر زمانی پس از عمل نگران هستید، از پزشک خود مشاوره بگیرید. 1 تا 3 هفته پس از عمل باید بتوانید به کار های سبک خود بازگردید.

حتماً از جراح خود راهنمایی بخواهید، زیرا ممکن است بسته به نوع جراحی شما یا سلامت و شرایط شخصی شما، مدت زمان بهبودی و بازگشت به فعالیت های روزانه متغیر باشد.

نتایج

با از بین بردن پوست و چربی اضافی و تقویت دیواره شکم، عمل زیبایی شکم می تواند ظاهری باریک تر زیبا تر به شکم شما بدهد. اگر وزن ثابتی داشته باشید، معمولاً نتایج تامی تاک ( ابدومینوپلاستی ) طولانی مدت است.

هزینه ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم

هزینه ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم به چند عامل مهم بستگی دارد از جمله تخصص و تجربه پزشک و انجام عمل در بیمارستان و مرکز جراحی محدود هست

 

منبع اول
منبع دوم
منبع سوم
منبع چهارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا