لیفت صورت (ریتیدکتومی)

همه چیز در مورد جراحی لیفت صورت + هزینه لیفت صورت【سال 1402】

جراحی لیفت صورت چیست ؟

لیفت صورت یک عمل جراحی زیبایی برای ایجاد ظاهری جوان تر در صورت است. این روش می تواند افتادگی پوست را کاهش دهد. همچنین می تواند به صاف شدن چین های پوست روی گونه ها و خط فک کمک کند. لیفت صورت را ریتیدکتومی نیز می نامند.

در طول لیفت صورت، یک فلپ از پوست در هر طرف صورت به عقب کشیده می شود. بافت های زیر پوست تغییر می کند و پوست اضافی برداشته می شود. این کار به صورت فرمی جوان تر می دهد.

لیفت گردن اغلب به عنوان بخشی از لیفت صورت انجام می شود. چربی و افتادگی پوست گردن را کاهش می دهد.

چرا لیفت صورت

ظاهر و شکل صورت با افزایش سن تغییر می کند. پوست شل‌تر می‌شود و به این راحتی باز نمی‌گردد. چربی در برخی از نواحی صورت کاهش و در برخی دیگر افزایش می یابد.

لیفت صورت می تواند تغییرات مرتبط با افزایش سن را برطرف کند . این تغییرات عبارت اند از:

 • افتادگی ظاهر گونه ها
 • پوست اضافی در خط فک پایین
 • چین های عمیق پوست از کناره های بینی تا گوشه دهان(خطوط خنده)
 • افتادگی پوست و چربی اضافی در گردن (اگر این روش شامل لیفت گردن باشد)

توجه کنید که لیفت صورت درمانی برای چین و چروک های ریز، آسیب های ناشی از نور خورشید، چین و چروک های اطراف بینی و لب بالایی یا رنگ ناهموار پوست نیست.

 

انواع لیفت صورت

چندین نوع لیفت صورت وجود دارد، از جمله:

جراحی مینی لیفت صورت

مینی لیفت یک روش اصلاح شده از لیفت صورت، پوست شل اطراف گردن و خط فک را هدف قرار می دهد.

جراحی  لیفت میانی صورت

لیفت میانی صورت که به عنوان لیفت گونه نیز شناخته می شود، بر اصلاح افتادگی پوست از بالای دهان تا چشم ها تمرکز دارد. این ناحیه شامل گونه ها و بینی می شود.

لیفت صورت غیر جراحی

روش غیر جراحی لیفت صورت نیازی به بیهوشی عمومی یا برش های بزرگ ندارد، اما همچنان نشانه های پیری از جمله افتادگی پوست، چین و چروک و خطوط صورت را هدف قرار می دهد. لیفت صورت با روش PRP، لیفت صورت با ژل و لیفت با نخ نمونه هایی از روش های غیرجراحی هستند که پوست صورت را هدف قرار می دهند.

معمولا به بیماران توصیه می شود که به جای یک اصطلاح خاص برای لیفت صورت، به جراح خود اطلاع دهند که مایلند روی چه ناحیه ای تمرکز کنند، مثلا  قسمت پایین صورت یا بالای آن.

آمادگی قبل از جراحی لیفت صورت

آماده شدن برای لیفت صورت مشابه آماده شدن برای جراحی از هر نوع دیگری است. قبل از جراحی، پزشک شما آزمایش خون یا ارزیابی قبل از جراحی را درخواست می کند.

ممکن است از شما خواسته شود که مصرف برخی داروها را متوقف کنید یا دوز آن ها را قبل ز جراحی تنظیم کنید.

همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد:

 • سیگار نکشید
 • برای کاهش خطر خونریزی و کبودی، مصرف آسپرین، مسکن های ضد التهابی و هر مکمل گیاهی را قطع کنید.
 • قبل از عمل، محصولات خاصی را روی صورت خود بمالید

مهم نیست که عمل شما در یک مرکز جراحی یا بیمارستان انجام شود، شما به کسی نیاز دارید که شما را به محل جراحی و پس از آن به خانه  برگرداند زیرا احتمالاً تحت بیهوشی عمومی خواهید بود. این ایده خوبی است که ترتیبی دهید که یکی دو شب بعد از جراحی نیز کسی با شما بماند.

روش انجام جراحی لیفت صورت

لیفت صورت بسته به نتایج مورد نظر شما متفاوت است.

اگر قرار باشد لیفت گردن نیز انجام شود، پوست و چربی اضافی برداشته می شود. پوست گردن سفت شده و به سمت بالا و عقب کشیده می شود. این اغلب از طریق یک برش درست زیر چانه انجام می شود.

برش ها اغلب دارای بخیه های قابل حل یا چسب پوستی هستند. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد برای برداشتن بخیه ها نزد جراح مراجعه کنید. برش ها به گونه ای ایجاد می شوند که با خط مو و ساختار صورت شما استتار می شوند.

اغلب پس از جراحی یک لوله تخلیه جراحی( درناژ)  و همچنین بانداژهایی که صورت شما را در بر میگیرد، خواهید داشت.

همه چیز در مورد جراحی لیفت صورت + هزینه لیفت صورت

مراحل جراحی لیفت صورت

لیفت صورت شامل مراحل زیر است:

مرحله اول – بیهوشی

داروها برای راحتی شما در طول عمل جراحی تجویز می شوند. انتخاب ها شامل آرامبخش داخل وریدی و بیهوشی عمومی است. پزشک بهترین انتخاب را برای شما توصیه خواهد کرد.

مرحله دوم – برش

بسته به درجه تغییری که می خواهید ببینید، انتخاب های لیفت صورت شما شامل لیفت صورت سنتی، لیفت صورت با برش محدود یا لیفت گردن است.

برش سنتی لیفت صورت اغلب از خط موی شقیقه‌ها شروع می‌شود، در اطراف گوش ادامه می‌یابد و در قسمت تحتانی پوست سر به پایان می‌رسد. چربی ممکن است از صورت و گردن برداشته شده یا به نواحی مورد نیاز تزریق شود و بافت زیرین آن جابجا شود، معمولاً لایه‌های عمیق‌تر صورت و ماهیچه‌ها نیز بلند می‌شوند. سپس پوست بر روی خطوط بلند شده دوباره پوشانده می شود و پوست اضافی بریده می شود.

برش دوم زیر چانه ممکن است برای بهبود بیشتر گردن و لیفت آن لازم باشد. بخیه ها یا چسب های پوستی برش ها را می بندند.

برای جایگزینی لیفت صورت به روش سنتی سنتی از تکنیکی به نام مینی لیفت صورت استفده میکنند . در این روش برش های کوتاه تری در شقیقه ها ایجاد میکنند که در اطراف گوش ادامه می یابد. “مینی لیفت” معمولاً برای بیمارانی که سن کمتر یا پوستی با افتادگی کمتری دارند، در نظر گرفته می شود، زیرا نتایج جوان کنندگی آن  آن کمتر از لیفت کامل صورت(روش سنتی )، است.

همچنین ممکن است لیفت گردن هم انجام شود. لیفت گردن به افتادگی گردن، شلی پوست گردن و تجمع چربی در زیر چانه می پردازد.

مرحله سوم – بستن برش ها

برش ها با بخیه هایی بسته می شوند که ممکن است  خودشان حل شوند یا بعد از چند روز نیاز به برداشتن داشته باشند. برخی از جراحان از چسب های پوستی برای بستن  برش ها استفاده می کنند. پس از بهبودی، خطوط برش حاصل از لیفت صورت به خوبی در خط مو و در خطوط طبیعی صورت و گوش پنهان می شوند.

مرحله چهارم – مشاهده نتایج

بهبود قابل مشاهده لیفت صورت پس از کاهش تورم و کبودی ظاهر می شود. نتیجه نهایی شما نه تنها باید ظاهری جوان تر و آرام تر را به شما بازگرداند، بلکه به شما کمک می کند تا نسبت به خودتان اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

پس از جراحی لیفت صورت

پس از جراحی، پزشک احتمالاً داروهای ضد درد تجویز خواهد کرد. معمولاً درد یا ناراحتی همراه با تورم و کبودی وجود دارد.

پزشک در مورد زمان برداشتن هر گونه پانسمان یا درن و زمان قرار ملاقات بعدی به شما دستورالعمل می دهد.

هنگامی که تورم کاهش یافت، می توانید تفاوت در ظاهر خود را ببینید.

قبل از از سرگیری فعالیت های روزانه خود، حدود 2 هفته به خود فرصت دهید. برای فعالیت های سنگین تر، مانند ورزش، حدود 4 هفته صبر کنید. البته افراد با یکدیگر متفاوت هستند، بنابراین از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید فعالیت های معمول خود را از سر بگیرید.

برای کمک به افزایش نتایج مطلوب لیفت صورت می توانید موارد زیر را انجام دهید:

 • روزانه صورت خود را مرطوب کنید.
 • از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید.
 • خواب کافی داشته باشید.
 • از یک رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده کنید.
 • نوشیدن مقدار زیادی آب.
 • در صورت بروز هر گونه نگرانی با جراح خود صحبت کنید.

نتایج لیفت صورت تضمین نمی شود. ممکن است پس از انجام یک جراحی به نتایج دلخواه خود نرسید. گاهی اوقات، جراحی مجدد لازم است.همچنین با پزشک خود در مورد کارهایی که می توانید برای اطمینان از یک لیفت صورت موفق انجام دهید و انتظارات خود از جراحی، صحبت کنید.

عوارض احتمالی

جراحی لیفت صورت می تواند عوارضی ایجاد کند. برخی از آنها را می توان با مراقبت مناسب، دارو یا جراحی دیگر برطرف کرد. عوارض طولانی مدت یا دائمی نادر است اما می تواند باعث تغییر در ظاهر شود. این عوارض عبارتند از:

 1. هماتوم: تجمع خون (هماتوم) در زیر پوست شایع ترین عارضه لیفت صورت است. هماتوم باعث تورم و فشار می شود. معمولاً در عرض 24 ساعت پس از جراحی ایجاد می شود. هنگامی که هماتوم تشکیل می شود، درمان سریع با جراحی به جلوگیری از آسیب به پوست و سایر بافت ها کمک می کند.
 2. جای زخم:اسکارهای حتصل ازبرش لیفت صورت دائمی هستند. با این حال، آنها معمولاً توسط خط مو و خطوط طبیعی صورت و گوش پنهان می شوند. به ندرت، برش ها می توانند منجر به زخم های برجسته شوند.ممکن است از تزریق یک داروی کورتیکواستروئید یا سایر درمان‌ها برای بهبود ظاهر اسکار استفاده شود.
 3. آسیب به اعصاب صورت: آسیب به اعصاب نادر است. آسیب می تواند بر اعصابی که حس یا ماهیچه ها را کنترل می کنند تأثیر بگذارد. این اثر ممکن است موقت یا دائمی باشد. از دست دادن موقت احساس یا ناتوانی در حرکت دادن عضله صورت می تواند چند ماه تا یک سال طول بکشد. این امر می تواند منجر به ظاهر یا حالت ناهموار صورت شود.
 4. ریزش مو: شما ممکن است ریزش موی موقت یا دائمی را در نزدیکی محل های برش تجربه کنید. ریزش مو دائمی را می توان با جراحی پیوند پوست با فولیکول های مو(کاشت مو) برطرف کرد.
 5. از دست دادن پوست : به ندرت، لیفت صورت می تواند خون رسانی به بافت های صورت را مختل کند. این امر می تواند منجر به از دست دادن پوست شود. ریزش پوست با داروها و مراقبت های مناسب از زخم درمان می شود.

مهم است که در صورت مشاهده هر یک از عوارض بالا ، با پزشک خود در ارتباط باشید. برای کاهش این عوارض و همچنین افزایش نتایج مطلوب جراحی ، حتما از جراحی ماهر و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

هزینه جراحی لیفت صورت

هزنیه جراحی زیبایی لیفت صورت به عوامل مختلفی از جمله تخصص پزشک و تجربه کاری پزشک بستگی دارد و از طرفی انجام عمل در بیمارستان و یا مرکز جراحی محدود در تعیین هزینه جراحی مهم و تاثیر گذار هست برای اطلاع دقیق از هزنیه حراجی و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

 

منبع اول
منبع دوم 
منبع سوم

 

امتیاز کاربران: 4.65 ( 1 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا