جراحی زیبایی

پرطرفدارترین جراحی های زیبایی در ایران【سال1402】

آشنایی با انواع جراحی زیبایی

جراحی زیبایی نوعی جراحی پلاستیک است که با هدف بهبود ظاهر افراد انجام می شود، اما باید با احتیاط انجام شود. محبوبیت جراحی زیبایی همچنان در حال افزایش است .
روش‌هایی از جراحی زیبایی تقریباً برای هر قسمتی از بدن در دسترس است، اما انتخاب جراحی زیبایی نباید ساده گرفته شود. نتایج اغلب دائمی هستند، بنابراین اطمینان از تصمیم، انتخاب یک پزشک مناسب و داشتن انگیزه مناسب مهم است. جراح ممکن است قبل از عمل جراحی،با بیمار برای مشاوره ،قرار ملاقات تعیین کند.

جراحی ترمیمی یکی دیگر از انواع جراحی پلاستیک است. هدف آن بهبود عملکرد و ایجاد ظاهری طبیعی به بخشی از بدن فرد است که به عنوان مثال پس از ماستکتومی ( جراحی سینه به دلیل مشکلات پزشکی مانند سرطان) آسیب دیده است. این مقاله فقط بر روی جراحی زیبایی تمرکز خواهد کرد.

انواع و کاربردها جراحی های زیبایی

انواع روش های زیبایی برای قسمت های مختلف بدن در دسترس است.

جراحی سینه

از پروتز سینه می توان برای افزایش سایز سینه یا بازسازی بعد از جراحی استفاده کرد.
زنان ممکن است برای بهبود فرم بدن خود به دنبال جراحی سینه باشند. روش های ماموپلاستی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بزرگ کردن یا افزایش حجم سینه به طور معمول با استفاده از پروتزهای آب نمکی یا ژل سیلیکونی انجام می شود و اکنون گاهی اوقات با انتقال چربی انجام می پذیرد.اگر خانمی احساس کند سینه هایش خیلی کوچک است، یا اگر یک سینه بزرگتر از دیگری باشد، یا اگر سینه ها بعد از بارداری یا شیردهی تغییر کرده اند، ممکن است ااین جراحی روش مناسبی باشد. برخی از زنان مسن‌تر زمانی که سینه‌ها به دلیل از دست دادن قابلیت ارتجاعی پوست افتاده و شل میشوند، این درمان را انتخاب می‌کنند.

در برخی از زنان، بزرگ شدن سینه ها می تواند عزت نفس را افزایش داده و احساسات آنها را در مورد تمایلات جنسی خود بهبود بخشد. با این حال، در برخی، مشکلات موجود همچنان باقی است. به همین دلیل است که زنان تشویق می شوند که ابتدا تحت مشاوره قرار گیرند.

کوچک کردن سینه می تواند به تسکین ناراحتی جسمی کمک کند، در حالی که هدف از بزرگ کردن اغلب به ظاهر مربوط می شود. کاهش حجم سینه همچنین ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنانی که در معرض خطر بالای این بیماری هستند کاهش دهد.

بیشتر بخوانید : بهترین دکتر لیفت سینه در تهران + هزینه و نمونه کار

لیفت سینه

شامل برداشتن پوست و چربی اضافی برای خوش فرمتر کردن و بالاکشیدن سینه ها استفاده میشود.بسته به میزان حجمی که بیمار و پزشک برای سینه ها در نظر دارند، لیفت سینه را می توان با ایمپلنت ترکیب کرد.

کوچک کردن سینه مردان(ژنیکوماستی،): بزرگ شدن بافت پستانی در مردان را درمان می کند. ممکن است با لیپوساکشن یا با الگوهای اسکار مختلف که اغلب در اطراف نوک پستان و آرئول پنهان می شوند، انجام شود.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران + هزینه و نمونه کار

لیپوساکشن

لیپوساکشن یا لیپکتومی به کمک ساکشن از کانول های نازک یا لوله های فلزی توخالی برای تخلیه چربی از قسمت های مختلف بدن، معمولاً شکم، ران ها، باسن، پهلوها و پشت، پشت بازوها و گردن استفاده می کند. لیپوساکشن ممکن است برای کوچک کردن سینه مردان نیز استفاده شود.

ابزارهای مورد استفاده در لیپوساکشن شامل دستگاه های استاندارد، اولتراسوند، مکانیکی و لیزر می باشد. همه آنها تبه وسیله مکش چربی از طریق یک لوله انجام میشوند.

لیپوساکشن نباید به عنوان یک روش کاهش وزن در نظر گرفته شود. این روش هنگامی که در بیمار مناسب انجام می شود، هدف بهبود کانتور و کاهش مناطق محدود تجمع چربی است.

عوارض لیپوساکشن نادر اما ممکن است. این عوارض  شامل تجمع خون در زیر پوست( هماتوم)، عفونت، تغییر در حس آن ناحیه، واکنش های آلرژیک، آسیب به ساختارهای زیرین و نتایج نامطلوب هستند. پزشک باید این موارد را از قبل با بیمار در میان بگذارد.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر متخصص زنان جراحی زیبایی واژن ( لابیاپلاستی ) در تهران + هزینه

جراحی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی، لابیوپلاستی، کاهش لابیا مینور یا کاهش لبی شامل جراحی لابیا بزرگ یا لابیا مینور فرج، بخشی از اندام تناسلی زنانه است. هدف آن کاهش لب های کشیده، معمولاً به عنوان بخشی از واژینوپلاستی است.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر ابدومینوپلاستی در تهران + هزینه و نمونه کار 

ابدومینوپلاستی

یا “تامی تاک :شکم را تغییر شکل داده و سفت می کند. پوست و چربی اضافی از وسط و پایین شکم با هدف سفت شدن عضله و فاسیای دیواره شکم برداشته می شود.این عمل ممکن است بعد از بارداری یا پس از کاهش وزن بسیار کاربردی باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر جراحی لیفت ران در تهران  + هزینه و نمونه کار

سایر روش های کانتورینگ بدن

بزرگ کردن باسن ظاهر آن‌ها را بهبود می‌دهد. جراح با استفاده از لیپوساکشن، چربی را از قسمت دیگری از بدن بیمار پیوند می زند. این به عنوان “لیفت باسن به روش برزیلی (bbl) ” شناخته می شود. همچنین ممکن است گاهی اوقات از ایمپلنت های سیلیکونی در باسن استفاده شود.

 

لیفت باسن یا لیفت پایین

تنه شامل برداشتن پوست اضافی از باسن، پشت و ران ها به منظور سفت کردن و کشیدن به سمت بالا است. این روش ها اغلب با ابدومینوپلاستی در بیمارانی که به عنوان مثال پس از جراحی اسلیو یا کاهش وزن، وزن قابل توجهی از دست داده اند، ترکیب می شود.

 

جراحی های زیبایی صورت

در ادامه با جراحی های زییایی صورت آشنا شوید

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر لیفت صورت در تهران【سال 1402】+ هزینه و نمونه کار 

لیفت صورت

پوست در سر و اطراف گوش بریده می شود. سپس از بافت زیرین جدا شده، محکم تر کشیده شده و بخیه می شود. پوست باقی مانده و اضافی بریده و جدا می شود. این روش می تواند تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام شود و ممکن است بین دو تا چهار ساعت طول بکشد.

در این روش صورت برای چند هفته کبود و متورم خواهد بود. بی‌حسی یا احساس سفتی ناراحت‌ کننده در صورت از واکنش‌های رایج هستند و ممکن است تا ماه‌ها پس از جراحی ادامه داشته باشند.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) در تهران + هزینه و نمونه کار 

جراحی پلک

برشی در پلک ها در طول تا چین و چروک ها در گوشه های بیرونی چشم ایجاد میشود. پوست و چربی اضافی برداشته می شود. همچنین ممکن است برای درمان چین و چروک های باقیمانده، لایه برداری با لیزر انجام شود. این روش ممکن است یک تا دو ساعت طول بکشد و می تواند تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام شود.

چشم ها برای چند هفته کبود و متورم می شوند. عوارض جانبی شامل تاری دید، تولید بیش از حد اشک و تغییر شکل چشم ها (معمولاً فموقتی) است.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر تزریق چربی در تهران + هزینه و نمونه کار

کاهش چین و چروک

سم بوتولینوم یا بوتاکس نام تجاری سمی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم (C. botulinum) تولید می‌شود که اولین بار توسط FDA در دهه 1980 برای اسپاسم عضلانی تأیید شد.

بوتاکس برای درمان چین و چروک و چین و چروک صورت استفاده می شود و با مسدود کردن سیگنال از اعصاب به عضلات تزریق شده عمل می کند. عضله بوتاکس شده دیگر نمی تواند مانند قبل منقبض یا سفت شود و این منجر به شل شدن کنترل شده عضلات می شود.بوتاکس  برای درمان خطوط اخم روی پیشانی، خطوط پنجه کلاغی و خطوط اطراف چشم و هیپرهیدروزیس یا افزایش تعریق زیر بغل تایید شده است.

پرکننده‌های بافت نرم یا فیلر های پوستی نیز برای کمک به ایجاد ظاهری صاف‌تر و پرتر در صورت مورد تایید قرار گرفته‌اند.می توان از آنها برای درمان چین های بینی، گونه ها و لب ها و اصلاح فرم بینی استفاده کرد. فیلرها همچنین می توانند چین و چروک، خطوط و جای زخم را کاهش دهند . تاثیرات فیلر دائمی نیست، و نیاز به تمدید مجدد دارد چرا که توسط بدن تخریب می شوند، بنابراین تکرار درمان برای حفظ اثر ضروری است.

فیلر ها توسط  سوزن های ظریف می توانند به لایه های عمیق تر پوست و بافت نرم زیرین صورت تزریق شوند..

تزریق چربی یا کلاژن نیز می تواند در امتداد چین و چروک ها انجام شود تا آنها را صاف کند.

جراحی گوش خارجی (اتوپلاستی)

گوش‌هایی که از سر بیرون زده به نظر می‌آیند را می‌توان در هر زمان پس از پنج یا شش سالگی تغییر مکان داد. چین پوست پشت گوش بریده می شود و غضروف اضافی کاهش یافته یا بازسازی می شود. این روش حدود یک ساعت طول می کشد. برای کمک به کنترل کبودی و تورم باید چند هفته از بانداژ استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: بهترین جراح بینی در تهران + هزینه و نمونه کار 

جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

در بیشتر موارد، جراحی بینی از طریق برش هایی در سوراخ های بینی انجام می شود و هیچ جای زخم قابل مشاهده ای باقی نمی ماند. استخوان و غضروف کوتاه شده و بینی تغییر شکل می یابد. بستن آتل بینی (اسپلینت ) پس از جراحی ممکن است مورد نیاز باشد. این روش حدود دو ساعت طول می کشد. کبودی و تورم ممکن است سه یا چهار ماه طول بکشد تا به طور کامل فروکش کند. عوارضی مانند خونریزی یا عفونت نسبتاً نادر هستند. گاهی اوقات، یک ایمپلنت چانه به طور همزمان برای ایجاد تعادل در صورت قرار داده می شود.

پروتزهای صورت

از پروتزهای صورت برای پر کردن چانه کوچک و عقب، یا گونه های صاف استفاده می شود. پروتز از طریق یک برش کوچک در یک مکان پنهان در محل مورد نظر قرار می گیرد.

حجم دهی لب

لب‌های نازک و باریک را می‌توان با روش‌های مختلفی بزرگ کرد که نتایج کوتاه‌مدت یا طولانی‌مدت میباشد.

موارد ذکر شده برخی روش های جراحی محبوب در بین افراد بودند .

در هر حال توجه داشته باشید که قبل از انتخاب یک عمل زیبایی، مهم است که به دقت در مورد انتظارات خود فکر کنید و توضیح کاملی از نتایج پیش بینی شده دریافت کنید.

در مورد عوارض یا عوارض جانبی احتمالی و آنچه می توانید بعد از عمل انتظار داشته باشید از جراح خود بپرسید. این تکنیک ها  ظاهر شما را تغییر می‌دهد و ممکن است اعتماد به نفس شما را بهبود بخشد، اما لزوماً تصویر بدنی «ایده‌آل» شما را ارائه نمی‌دهد یا زندگی شما را تغییر نمی‌دهد.

تحت تأثیر تبلیغاتی قرار نگیرید که نوید نتایج شگفت انگیز را می دهد. همچنین وضعیت مالی خود را در نظر بگیرید، زیرا روش های زیبایی معمولاً واجد شرایط تخفیف از سوی  بیمه های درمانی نیستند. شما باید پس از شرکت در اولین جلسه مشاوره، در مورد تصمیمات خود فکر کنید.

طبیعی است که کمی اضطراب احساس کنید، خواه این هیجان برای ظاهر جدید مورد انتظار شما باشد یا استرس در مورد عمل. از صحبت کردن درباره این احساسات با پزشک خود خجالت نکشید.

منبع اول
منبع دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا